Grillowanie na campingu – jak się do tego przygotować?

grillowanie na campingu

Nadchodzi czas letnich wyjazdów. Kto z nas nie lubi podczas urlopu wypoczywać na łonie natury?

Coraz częściej turyści rezygnują z hotelowych wygód, chcąc poczuć bliskość z przyrodą i przeżyć niezapomnianą przygodę. Będąc na wakacjach w gronie rodziny oraz znajomych, warto zastanowić się czy nie urozmaicić letniego wieczoru kolacją z przekąskami z grilla.

Należy się do tego odpowiednio przygotować. Oprócz sprzętu równie istotne jest zdobycie wiedzy dotyczącej zasad obowiązujących na terenie danego kempingu. W artykule znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci zorganizować idealny grill na polu kempingowym.

Zasady grillowania na polu kempingowym

Zasady obowiązujące na danym polu kempingowym, ustalają sami właściciele. Należy, więc sprawdzić cały regulamin, w którym nie zawsze znajdziemy jednoznaczną odpowiedź. Często można spotkać, pozwolenie dla określonych rodzajów sprzętu do grillowania. Na przykład – posiadając grill na węgiel, nie będziemy mogli go użyć na polu, gdzie dozwolone są grille elektryczne lub też turystyczne grille gazowe.

Najważniejsza z zasad, która dotyczy bezpiecznego grillowania na kempingu to robienie tego w wyznaczonych miejscach. Możliwe, że właściciel zezwala jedynie na korzystanie z przygotowanego paleniska. Przy sporym obłożeniu turystów może to stanowić spory problem, dlatego warto zwrócić się o pomoc do znajomych lub przeczytać opinie w Internecie.

Podstawową zasadą przebywania na polu kempingowym, jest pamiętanie o komforcie innych osób tam przebywających. Nie należy, więc zakłócać ich spokoju hałasem z głośników czy też nieprzyjemnym dymem z grilla. Pamiętając o sąsiadach, wybierajmy rozsądne godziny rozpoczęcia grillowania – nie zakłócajmy np. ciszy nocnej. Grill należy ustawić w odpowiedniej odległości, aby nie drażnił innych.

Grillowanie na kempingu

Sprzęt przy grillowaniu jest niezwykle ważny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których znajdują się te polecane dla biwakowiczów i turystów. Do wyboru są trzy rodzaje grilla turystycznego:

    • grill węglowy – bardzo popularny, ze względu na opinię dotyczącą aromatu przyrządzanych przekąsek; lekki i przenośny; niesie największe ryzyko pożaru, przez co na wielu kempingach jest zakazany; drażniący dym, uprzykrzający się sąsiadom oraz samym grillującym;
    • grill gazowy – najczęściej zasilany zwykłym gazem z butli, jednak najlepiej zdecydować się na zasilanie z kartusza; grill pozwala na regulację płomienia oraz temperatury; wbudowany termometr ułatwia przyrządzanie potraw, więc jeżeli w danym modelu go brakuje, warto się zaopatrzyć; można go używać bez względu na pogodę, więc żaden deszcz nie pokrzyżuje planów;
    • grill elektryczny – wymagany jest dostęp do prądu, co może utrudnić ustawienie grilla w dogodnym miejscu; na polach kempingowych prąd jest często dodatkowo płatny, więc należy poważnie rozważyć zabranie tego modelu grilla; największą jego zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca.

grill na campingu

Podczas grillowania warto zadbać o odpowiedni sprzęt, który ułatwi przyrządzanie przekąsek. Wspomnieliśmy o termometrze. Pozwoli on na dostosowanie temperatury do rodzaju przygotowanego dania. Kolejnym przydatnym gadżetem jest zestaw akcesoriów do grillowania, w którego skład wchodzą: widelec, łopatka i szczypce. Pomogą one obracać kawałki mięsa, tak, aby wydobyć ich soczysty smak. Właściciele grilla węglowego powinni również zaopatrzyć się w szczotkę do grilla, która pomoże im doczyścić ruszt.

Dania z grilla to nie tylko tłusta karkówka, ale także zdrowe alternatywy takie jak smaczne pieczone warzywa lub soczysta ryba. Chcąc przyrządzić te lub inne dania tego typu, należy zakupić odpowiednie akcesoria. Naczynie do paelli, na pewno zaskoczy Twoich bliskich, a rybę przygotowaną, dzięki turystycznemu rusztowi do grillowania, będą długo wspominać.

Akcesoriów do grillowania jest mnóstwo. Nie tylko pomagają przyrządzić smakowite dania, ale także mogą ułatwić rozpalanie grilla węglowego. Najważniejsze jest skorzystanie z praktycznych rozwiązań, które pozwolą się cieszyć z czasu spędzonego z bliskimi.

Grille turystyczne są bardzo uniwersalne. Zakup odpowiedniego sprzętu najwyższej jakości, da możliwość korzystania z niego nie tylko na polu kempingowym, ale także podczas weekendowych wypadów za miasto lub nawet wieczoru na działce czy w ogrodzie. Grille te zajmują z reguły mniej miejsca, więc przechowywanie nie będzie należeć do najtrudniejszych. Zakup grilla turystycznego to dobry wybór, jeżeli wybieramy się na kemping.