Jak kupować chałwę?

chałwa ekologiczna - naturalnaspizarnia.pl

Chałwa może stanowić idealną przekąskę w ciągu dnia zwłaszcza kiedy potrzebny jest szybki dopływ energii. Tak przekąska zaspokoi nasz głód na długo i jednocześnie sprawi, że ochota na niezdrowe słodycze szybko minie. Z racji na występujące w niej białko i cukry jest to przekąska polecana zwłaszcza sportowcom, którzy potrzebują szybkiego uzupełnienia glikogenu w mięśniach np. podczas długotrwałego wysiłku.

Ekologiczna chałwa – wybierz zdrowy skład

Aby chałwa sprzyjała naszemu zdrowiu należy skoncentrować się na jej składzie. Powinien być on maksymalnie prosty i nie powinien zawierać jakichkolwiek substancji konserwujących. Im prostszy skład tym lepiej dla naszego zdrowia. Chałwa, mimo że jest uznawana za wysokokaloryczny deser, przygotowana jest z zmielonych ziaren np. z sezamu lub z innych orzechów sprawi, że jej zjedzenie dostarczy do naszego organizmu wielu substancji mineralnych i składników odżywczych, które powinny być uwzględniane w codziennej diecie.

Aby mieć pewność, że produkt, który spożywamy jest całkowicie bezpieczny do naszego zdrowia, dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie chałwy w domu. Zaletą korzystania tego sposobu jest fakt, że możemy swobodnie dobierać dodatki oraz regulować poziom słodyczy tak, by był dla nas idealny. Jeśli jednak nie chcemy spędzać dużo czasu w kuchni i zdecydujemy się na zakup gotowego produktu w sklepie dokładnie przyjrzyjmy się opakowaniu i informacjom, które na nim widnieją. Chałwa jest zazwyczaj sprzedawana w większych bloczkach 400 lub 300g lub w małych batonikach. Niekiedy może znajdować się w formie niewielkiej paczuszki wielkością odpowiadającej cukierkowi. Jest to świetny pomysł zwłaszcza gdy obawiamy się, że nie poprzestaniemy na jedzeniu jednego plastra. Małe opakowanie sprawi, że będziemy mogli kontrolować ilość zjadanej chałwy i nie będziemy musieli martwić się o nadprogramowe kilogramy, bo jak wiadomo chałwa mimo, że zdrowa, po zjedzeniu większej ilości odłożył się w postaci zbędnego tłuszczu.

chałwa bezglutenowa naturalnaspizarnia.pl
Chałwa jest smaczna i zdrowa – nie da się jej nie lubić!

Zdrowotne właściwości chałwy

W sklepach możemy znaleźć zarówno tradycyjne chałwy składające się tylko z ziarnem sezamu i w dodatku cukru lub miodu, ale niekiedy podstawowa wersja jest urozmaicona różnorodnymi dodatkami. Mogą to być orzechy, suszone owoce lub kakao. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na listę składników wypisanych na opakowaniu, zwłaszcza kiedy decydujemy się na właśnie taką wersje tego przysmaku. Najlepszym wyborem jest zakupu słodkiego deseru w ekologicznym sklepach. Gwarancje nam to, że chałwa została wyprodukowana bez zbędnych dodatków, i będzie całkowicie niebezpieczne dla naszego organizmu. Ziarna sezamu w takim chałwie nie będą poddane żadnym dodatkowym procesów, które mogłyby zniwelować prozdrowotne właściwości tego roślinnego produktu. Sezam bogaty jest w wiele mikroelementów oraz witamin, które wpłyną pozytywnie na nasz organizm oraz zapewnia piękny wygląd skóry, paznokci oraz włosów.

Dla osób, które obawiają się jeść słodycze zawierające gluten, produkowane są również naturalne chałwy bez glutenu. Można znaleźć je w dobrych sklepach. Bezglutenowa chałwa nie ustępuje smakiem innym rodzajom, jest pyszna i zdrowa, i można jeść ją bez obaw.

Chałwa jest idealną przekąską nie tylko dla sportowców, ale również dla osób odchudzających się lub dbających o zdrowy styl życia. Jeśli jest ona całkowicie naturalna, będzie stanowiła świetne źródło ważnych składników odżywczych, których często brakuje w tradycyjnej, monotonnej diecie. Duża zawartość tłuszczów nienasyconych  sprawi, że będziemy czuć się nasyceni i nie będziemy sięgali po niezdrowe przekąski. Wysoka zawartość magnezu spowoduje,i że jego braki, które bardzo często są spowodowane stresem lub nadmiernym piciem kawy, zostaną uzupełnione, a my będziemy w stanie pracować na wysokich obrotach. Sezam jest także bogate w wapń niezbędny do prawidłowej budowy kości i zębów u dzieci, a jego regularne dawkowanie zapobiegnie rozwijaniu się osteoporozy. Sięgając po tę przekąskę w rozsądnych ilościach możemy cieszyć się słodkim smakiem bez wyrzutów sumienia.