Jaka yerba mate jest najlepsza?

Yerba mate

Yerba mate to popularna herbata, której odmian jest po prostu mnóstwo. Dziś, możemy dostać herbaty mocniejsze, aromatyzowane oraz te, które w składzie posiadają różne składniki takie jak liście czy dodatki owoców.
Wybór odpowiedniej odmiany może zależeć od wielu czynników. W jaki sposób powinniśmy wybierać yerbę? – Otóż, duże znaczenie ma to, czy lubimy zieloną herbatę i czy dopiero dodajemy ją do swojej codziennej diety. Zielona herbata cechuje się gorzkawym smakiem. Poza tym, jej parzenie wymaga dużej uwagi. Obecnie, yerba mate występuje w postaci liści, w proszku lub w patyczkach. Yerba mate zawiera kofeinę, której najmniej jest właśnie w patyczkach.

Warto pamiętać, że mocna w smaku yerba mate niekoniecznie musi zawierać więcej kofeiny. Wybierając odpowiednią odmianę tej herbaty, powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób jej uprawy. W większości przypadków, zielona herbata jest uprawiana na wylesionym polu, gdzie krzaki tworzą długie rządki. Taki typ uprawy znacznie ułatwia uprawę i zbiory. Jednak warto pamiętać, że silnie nasłonecznione liście yerby mogą mieć nieco gorsze właściwości.

W wyborze właściwej odmiany yerba mate, należy zwrócić uwagę na jej walory zdrowotne. Każda z odmian cechuje się zawartością różnych witamin i składników odżywczych. Dodatkowo, herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które hamują rozwój komórek nowotworowych i wolnych rodników. Witaminy i mikroelementy, jakie zawierają się w herbacie, to między innymi:

  • Witaminy A, C i D,
  • Witaminy z grupy B,
  • Polifenole,
  • Pierwiastki takie jak żelazo, fosfor, wapń, magnez i selen.

Dużym aspektem herbaty jest zmniejszenie apetytu. Jest to więc odpowiednia alternatywa dla osób będących na diecie redukcyjnej. Wybór yerby może również zależeć od naszych preferencji smakowych. Obecnie, dostępne są odmiany herbat, które zawierają naturalne barwniki i aromaty. Możemy więc zakupić herbatę o różnych smakach. Warto jednak pamiętać, że całkowicie naturalna yerba nie będzie intensywnie aromatyczna. Wiąże się to z jej naturalnym składem.

Yerba mate Pizco
Ciekawym przykładem Yerba mate jest Japura Detox (oczyszczająca) BIO 100 g – „PIZCA DEL MUNDO” – produkt dostępny jest w sklepie Naturalna Spiżarnia za niewiele ponad 10 złotych.

Przykłady odmian yerba mate

  • Yerba mate z trawą cytrynową – jest to orzeźwiająca i jednocześnie pobudzająca herbata. Zawartość trawy cytrynowej nadaje herbacie aromatu i orzeźwiającego smaku. Herbatę taką można słodzić cukrem, miodem lub sokiem.
  • Yerba mate wzmacniająca (Tapajos Vital) – w tym przypadku, w skład herbaty wchodzi mieszanka yerby oraz zioła i suszone owoce. Zioła mają właściwości lecznicze – regularne picie takiej herbaty wpłynie znamiennie na naszą odporność, samopoczucie i kondycję.
  • Miętowa yerba mate (Solimoes Fresh) – ta odmiana herbaty zawiera w sobie miętę pieprzową. Jest to świetna alternatywa dla zwykłej herbaty miętowej. Ta herbata pozwala zniwelować bóle brzucha, problemy z trawieniem, a nawet nieświeży oddech. Jest ona aromatyzowana dzięki naturalnym składnikom. Często, poleca się ją osobom, które nie są przyzwyczajone do gorzkiego smaku klasycznej zielonej herbaty.
  • Klasyczna yerba mate Iguacu – pochodząca z Brazylii, yerba mate jest idealna dla każdego. Jest ona bogata w witaminy, sole mineralne oraz w kofeinę. Dodatkowo, w składzie Iguacu zawierają się także antyoksydanty. Dzięki niej, możemy obniżyć poziom cholesterolu we krwi i poprawić nasze samopoczucie. Oprócz tego, ta odmiana yerby może być stosowana przez sportowców lub osoby odchudzające się.
  • Yerba mate BIO – herbata jest bogata w kofeinę, teofilinę oraz teobrominę. Świetnie wpływa na koncentrację i pamięć. Dodatkowo, pozwala ona zredukować nadmierny stres i zmęczenie.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje herbaty yerba mate są mieszanką składników posiadających certyfikaty. Produkty, jakie dodawane są do mieszanek, w znacznej większości są w pełni naturalne i mogą należeć do zbioru żywności określanej mianem superfoods.
Przygotowywanie odpowiedniej odmiany yerba mate jest kluczem do pozyskania cennych składników odżywczych. Każdy z nas może dopasować właściwą herbatę według swoich preferencji smakowych i przyzwyczajeń. Zielona herbata posiada wiele cennych składników, które mają znamienity wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Oprócz smaku i aromatu, jest to główny powód, dla którego ją wybieramy.