Tradycyjna kuchnia staropolska

kuchnia-staropolska

W ostatnich latach możemy zaobserwować powrót do tradycyjnej, polskiej kuchni. Coraz częściej Polacy wybierają zamiast niezdrowych fast-foodów typowe dla naszego regionu potrawy, co więcej, zdobywające swych amatorów również za granicą.

Polska kuchnia to przecież bogactwo różnorodnych smaków i zapachów, mnóstwo ciekawych połączeń i mieszanka tradycji wschodnio-europejskiego kręgu kulturowego. Na naszych terenach wykształciła się bowiem swego rodzaju fuzja kuchni żydowskiej, ukraińskiej, bałkańskiej czy węgierskiej, a zawdzięczamy to wielu ważnym szlakom handlowym, po których już od najdawniejszych czasów wędrowali kupcy z całej niemal Europy i zachodniej Azji. Do dziś pozostawili po sobie charakterystyczne potrawy oraz trunki, które obecnie uznać możemy za typowo staropolskie.

Niniejsza strona powstała z inspiracji tradycyjną, polską kuchnią, dlatego też na jej łamach zaproponujemy Państwu kilkanaście łatwych przepisów na smakowite dania, wśród których nie zabraknie sycących zup, aromatycznych mięs czy smakowitych wypieków. Wiele z takich potraw możemy przyrządzić samodzielnie, w domowym zaciszu, ponieważ nie wymagają one dużego doświadczenia kulinarnego oraz nie przewidują użycia drogich składników. Najczęściej wykonuje się je z produktów, które w polskiej kuchni zawsze są obecne. Co więcej, znaleźć tutaj można nie tylko ciężkie, tłuste i bardzo sycące potrawy, ale również lekkie przekąski, idealne na ciepłe, letnie dni. Co więcej, wiele z nich to propozycje doskonałe nie tylko dla wielbicieli mięsa, ale również dla wegan i wegetarian.

Podobnie, w przypadku okazjonalnych potraw, możemy śmiało inspirować się przepisami staropolskimi. Nic bowiem nie zastąpi tradycyjnych dań wigilijnych i wielkanocnych, takich jak choćby barszcz, pierogi czy słodkie ciasta. Aby zachwycić naszych domowników i gości możecie Państwo posiłkować się sugerowanymi przez nas przepisami na dania świąteczne i wielkopostne, będące synonimem polskiej kultury i tradycji, nieodzownie związanej z religią chrześcijańską.

Jedynie czego brak w kuchni staropolskiej to produkty zapakowane próżniowo przez profesjonalny sprzęt do pakowania.

Z pewnością kuchnia staropolska kojarzy się większości z nas również z domowymi wędlinami, które wędzi się z zastosowaniem oryginalnych, aromatycznych ziół i przypraw. Podobnie jest z napojami i trunkami, które w polskich kulinariach zajmują bardzo ważną pozycję i cenione są nie tylko w kraju, ale również za granicą.