Skąd się wzięła kawa i dlaczego pijemy ją nałogowo

filizanka-kawy

Kawa to dla wielu osób nie tyle zwyczajny napój pobudzający, ile prawdziwy codzienny rytuał, bez którego poranek można właściwie spisać na straty. Przywiązanie do regularnej dawki kofeiny to być może nie najlepsze z ludzkich zachowań, jednak w porównaniu z innymi niebezpiecznymi uzależnieniami dietetycznymi (takimi jak spożywanie nadmiernych ilości cukru), codzienną filiżankę kawy możemy sobie wybaczyć. Skąd jednak wzięła się kawa i dlaczego pijemy ją tak nałogowo?

Skąd pochodzi kawa?ziarna-kawy

Plantacje kawy zlokalizowane są dziś w naprawdę wielu zakątkach świata, jednak prawdziwi smakosze nie zadowolą się byle ziarnem. Największym obecnie dostawcą ziarna kawowego na świecie jest Brazylia, której roczna wielkość produkcji wynosi nawet 3 mln ton! Kawy brazylijskie trafiają po zebraniu do różnych palarni i przechodzą rozmaite procesy, których rezultatem jest ostateczny smak kawy, która trafia do naszych filiżanek.

Z tego też powodu trudno powiedzieć, że to właśnie brazylijska kawa jest najlepszą kawą na świecie – podobnie jak w przypadku herbaty, poza samym krajem pochodzenia liczy się też to, jak ziarno zostało potraktowane po zebraniu.

Sam pomysł picia kawy zrodził się tak dawno temu, że nawet historycy mają problem z określeniem dlaczego właściwie ją spożywamy. Wiadomo na pewno, że jej odkrycie przypisuje się Etiopii około roku 850, a swoją nazwę zawdzięcza ona starożytnym Arabom i ich słowu „gahwah” lub Turkom i słowu „kahwek”, których znaczenie można odczytać jako „usuwający zmeczenie”.

Nazwa jest tu oczywiście trafna, bo dzięki wysokiej zawartości kofeiny, kawa to prawdziwie energetyczny napój pobudzający organizm do działania – dla niektórych jest on wręcz baterią napędową, bez której trudno żyć!

Jak działa kofeina?

Kofeina to substancja, która aktywnie oddziałuje na pracę mózgu człowieka i bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, przez co uważana jest dziś za zdecydowanie najpopularniejszą substancję psychoaktywną. Gdy rano delektujesz się pierwszymi łykami kawy, kofeina potrzebuje zaledwie 10 minut by dać ci przysłowiowego „kopa” i pobudzić produkcję energii w komórkach twojego organizmu.

Już niewielka jej dawka zawarta w jednej filiżance kawy polepsza zdolności poznawcze, wspomaga pracę pamięci krótkotrwałej, koncentrację, zwiększa uważność i ułatwia formułowanie myśli. Jednocześnie pozwala też pokonać zmęczenie i senność poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu i dosłowne pobudzenie organizmu do działania.zestaw-do-kawy-na-stole

Kawę warto pić jednak nie tylko z tych oczywistych, znanych wszystkim powodów. Kofeina przyspiesza procesy przemiany materii oraz nasila wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu polecana jest nie tylko rano, jako napój budzący układ trawienny do życia, ale także po posiłkach, by ułatwić ich przyjęcie przez organizm.

Kofeina wpływa także rozruchowo na czynność serca i oddech, ma właściwości moczopędne (istotne, jeśli chcesz oczyścić swój organizm z toksyn), zwiększa popęd seksualny oraz ma pozytywny wpływ na ogólny nastrój. Nic dziwnego, że tak chętnie pijemy ją w towarzystwie!

Dlaczego wszyscy nałogowo piją kawę?

W dzisiejszym, zawrotnym tempie życia trudno o spotkanie człowieka, który ma czas spokojnie się dobudzić, a po pracy w pełni wypocząć i zregenerować. Kawa stała się dla współczesnego społeczeństwa swoistym substytutem snu, a kofeina bezprzewodową ładowarką wewnętrznych podzespołów organizmu. Oczywiście jest też wiele osób, które zwyczajnie cieszą się smakiem dobrej, świeżo mielonej kawy, zaparzonej w idealnej temperaturze wody i podanej w eleganckiej, porcelanowej filiżance. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że kawę pijemy, bo lubimy, ale też dlatego, że kofeina zwyczajnie uzależnia.